D38999/20WE26JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Self Locking
Shell Size, MIL :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Termination :
Crimp
Orientation :
C
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WE26JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26JC Overview
D38999/20WE26JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26JC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26JC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER