D38999/20WE26JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
E
Applications :
Military
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
26
Current Rating (Amps) :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
IEC Conformance :
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Published :
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Feature :
Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WE26JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded