D38999/20WE26JB
Mfr.Part #
D38999/20WE26JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26JB
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2011
Shell Size - Insert :
17-26
Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
E
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20WE26JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WE26JB Overview
D38999/20WE26JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26JB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER