D38999/20WE26JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
26
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Number of Positions :
26
Published :
2011
Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
17-26
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
E
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WE26JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WE26JB Overview
D38999/20WE26JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26JB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER