D38999/20WE26JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Published :
2011
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
17-26
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
E
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
HTS Code :
Empty Shell :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WE26JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded