D38999/20WE26JA
Mfr.Part #
D38999/20WE26JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26JA
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
26
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Threaded
Current Rating :
7.5A
Orientation :
A
Published :
2011
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
17-26
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WE26JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WE26JA Overview
D38999/20WE26JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26JA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER