D38999/20WE26HNL
Mfr.Part #
D38999/20WE26HNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26HNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Threaded
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
20
Shell Size, MIL :
E
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20WE26HNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26HN-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 20 pin is provided on the device.
D38999/20WE26HN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT