D38999/20WE26HE
Mfr.Part #
D38999/20WE26HE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
8 Weeks
Gender :
Receptacle
HTS Code :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Self Locking
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WE26HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded