D38999/20WE26HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
E
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
26
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Number of Pins :
20
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WE26HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26HD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 20 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.