D38999/20WE26HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
26
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
20
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
8 Weeks
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
26
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
E
Published :
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Orientation :
D
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WE26HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26HD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 20 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WE26HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER