D38999/20WE26HC
Mfr.Part #
D38999/20WE26HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Feature :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
26
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Panel Mount
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
20
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
Max Operating Temperature :
175°C
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WE26HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26HC Overview
D38999/20WE26HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER