D38999/20WE26HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
26
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Shielded
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
E
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Contacts :
26
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Number of Pins :
20
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WE26HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26HC Overview
D38999/20WE26HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER