D38999/20WE26HB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WE26HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Stock
71
In Stock :
71
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2011
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
E
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
17-26
26
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26HB-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 20 pins on the device.
D38999/20WE26HB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT