D38999/20WE26HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
112
In Stock :
112
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
No
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
17-26
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
E
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
26
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2001
Datasheets
D38999/20WE26HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WE26HB Overview
D38999/20WE26HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER