D38999/20WE26HB
Mfr.Part #
D38999/20WE26HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26HB
Stock
112
In Stock :
112
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
17-26
Termination :
Crimp
HTS Code :
Total Number of Contacts :
26
Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
E
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2001
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WE26HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WE26HB Overview
D38999/20WE26HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER