D38999/20WE26HA-LC
Mfr.Part #
D38999/20WE26HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Stock
135
In Stock :
135
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Published :
2011
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
17-26
Number of Pins :
26
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
E
Number of Positions :
26
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26HA-LC Overview
D38999/20WE26HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HA-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT