D38999/20WE26HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
E
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
26
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Number of Positions :
26
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WE26HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded