D38999/20WE26HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26HA
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
26
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
26
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Published :
2001
Shell Size - Insert :
17-26
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WE26HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WE26HA Overview
D38999/20WE26HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER