D38999/20WE26BN-U
Mfr.Part #
D38999/20WE26BN-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
12 Weeks
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
Copper
Crimp
Number of Contacts :
26
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Aluminium
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WE26BN-U
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26BN-U Overview
D38999/20WE26BN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26BN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26BN-U Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT