D38999/20WE26BN
Mfr.Part #
D38999/20WE26BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Receptacle
Depth :
33.7mm
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Flange
Contact Material :
Copper
Length :
32.74mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WE26BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26BN Overview
D38999/20WE26BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26BN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT