D38999/20WE26BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26BE
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Published :
2007
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
26
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
26
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
17-26
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
E
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WE26BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26BE Overview
D38999/20WE26BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26BE Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT