D38999/20WE26BE
Mfr.Part #
D38999/20WE26BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Gold
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
E
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
17-26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
2007
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
26
Datasheets
D38999/20WE26BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26BE Overview
D38999/20WE26BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26BE Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT