D38999/20WE26BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
78
In Stock :
78
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Published :
2007
Shell Size, MIL :
E
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
17-26
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
26
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Empty Shell :
yes
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WE26BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26BC Overview
D38999/20WE26BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26BC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT