D38999/20WE26BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Filter Feature :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
26
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
E
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WE26BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26BA Overview
D38999/20WE26BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT