D38999/20WE26BA
Mfr.Part #
D38999/20WE26BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
E
Shielding :
Shielded
Published :
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
26
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
26
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20WE26BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26BA Overview
D38999/20WE26BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT