D38999/20WE26AN-U
Mfr.Part #
D38999/20WE26AN-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
E
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Feature :
Backshell
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
26
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Cadmium
Contact Material :
Copper
Number of Contacts :
26
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WE26AN-U
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26AN-U Overview
D38999/20WE26AN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26AN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26AN-U Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT