D38999/20WE26AN
Mfr.Part #
D38999/20WE26AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Termination Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size :
E
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
yes
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Total Number of Contacts :
26
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Coupling Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Body/Shell Style :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WE26AN
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WE26AN Overview
D38999/20WE26AN Features
D38999/20WE26AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26AN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT