D38999/20WE26AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
17-26
Total Number of Contacts :
26
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
26
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
E
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2001
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WE26AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26AD Overview
D38999/20WE26AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT