D38999/20WE26AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26AD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
No
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
26
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
E
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WE26AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26AD Overview
D38999/20WE26AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT