D38999/20WE26AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
E
MIL Conformance :
yes
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
No
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
26
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WE26AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26AD Overview
D38999/20WE26AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT