D38999/20WE26AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size, MIL :
E
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Contact Size :
20
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
26
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Published :
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WE26AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26AC Overview
D38999/20WE26AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26AC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT