D38999/20WE26AC
Mfr.Part #
D38999/20WE26AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
No
Body Plating :
No
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
26
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Gender :
Receptacle
Orientation :
C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size, MIL :
E
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
26
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WE26AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26AC Overview
D38999/20WE26AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26AC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT