D38999/20WE26AB
Mfr.Part #
D38999/20WE26AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Length :
32.74mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
26
Depth :
33.7mm
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
E
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20WE26AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26AB Overview
D38999/20WE26AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26AB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT