D38999/20WE26AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
A
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Copper
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
E
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
No
Shell Size - Insert :
17-26
Pbfree Code :
Published :
2004
Number of Positions :
26
Total Number of Contacts :
26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WE26AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26AA Overview
D38999/20WE26AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT