D38999/20WE26AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
E
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
26
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Datasheets
D38999/20WE26AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26AA Overview
D38999/20WE26AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT