D38999/20WE26AA
Mfr.Part #
D38999/20WE26AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
E
Empty Shell :
yes
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
26
Contact Shape :
Circular
Published :
Housing Color :
No
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Threaded
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
26
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WE26AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WE26AA Overview
D38999/20WE26AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT