D38999/20WD19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD19SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Feature :
Self Locking
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
19
Shell Size, MIL :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
31.5mm
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges
Radiation Hardening :
Depth :
31mm
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
19
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Max Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WD19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded