D38999/20WD19SD
Mfr.Part #
D38999/20WD19SD
Description
8D 19C 19#20 SKT RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Applications :
Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges
Body Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
Color :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Number of Positions :
19
MIL Conformance :
yes
Feature :
Self Locking
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
19
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/20WD19SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20WD19SD Overview
D38999/20WD19SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD19SD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD19SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER