D38999/20WD19SC
Mfr.Part #
D38999/20WD19SC
Description
8D 19C 19#20 SKT RECP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
D
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
15-19
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WD19SC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WD19SC-LC Overview
D38999/20WD19SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD19SC-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD19SC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER