D38999/20WD19SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD19SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2006
Shell Size - Insert :
15-19
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
No
Orientation :
A
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Mount :
Wall
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Length :
32.74mm
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
yes
Depth :
31.3mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD19SA-LC Overview
D38999/20WD19SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT