D38999/20WD19SA-LC
Mfr.Part #
D38999/20WD19SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
19
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
19
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
A
Current Rating :
7.5A
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Contact Type :
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
FEMALE
Bulk
Depth :
31.3mm
Mount :
Wall
Length :
32.74mm
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD19SA-LC Overview
D38999/20WD19SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT