D38999/20WD19PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD19PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
19
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Published :
Filter Feature :
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WD19PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD19PN-LC Overview
D38999/20WD19PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD19PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD19PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT