D38999/20WD19PN
Mfr.Part #
D38999/20WD19PN
Description
8D 19C 19#20 PIN RECP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
19
Contact Gender :
Male
Empty Shell :
No
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
Plating :
Cadmium
Length :
32.74mm
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Depth :
31.3mm
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size - Insert :
15-19
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
19
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2004
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WD19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WD19PN Overview
D38999/20WD19PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER