D38999/20WD19PC
Mfr.Part #
D38999/20WD19PC
Description
8D 19C 19#20 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
Total Number of Contacts :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Contact Gender :
Male
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium, Composite
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WD19PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WD19PC Overview
D38999/20WD19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER