D38999/20WD19PB
Mfr.Part #
D38999/20WD19PB
Description
D38999/20WD19PB
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Mounting Feature :
Flange
Color :
Panel Mount
Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WD19PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WD19PB Overview
D38999/20WD19PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD19PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD19PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER