D38999/20WD19PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD19PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
19
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
D
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WD19PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WD19PA-LC Overview
D38999/20WD19PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD19PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD19PA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT