D38999/20WD19PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD19PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
19
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Pin
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Published :
Shell Size, MIL :
D
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
Male
Contact Quantities :
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WD19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WD19PA Overview
D38999/20WD19PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER