D38999/20WD19PA
Mfr.Part #
D38999/20WD19PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
No
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Non-RoHS Compliant
Contact Quantities :
19
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Published :
Contact Style :
Pin
D
REACH SVHC :
No SVHC
Body Plating :
Cadmium
Environment Resistant
Radiation Hardening :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WD19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded