D38999/20WD19JN
Mfr.Part #
D38999/20WD19JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WD19JN
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Corsair
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Published :
2011
Bulk
Mixed Contacts :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
15-19
Datasheets
D38999/20WD19JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WD19JN Overview
D38999/20WD19JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER