D38999/20WD19HN
Mfr.Part #
D38999/20WD19HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
536
In Stock :
536
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
15-19
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
FEMALE
Number of Contacts :
19
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2001
Mounting Feature :
Flange
Number of Pins :
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WD19HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WD19HN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WD19HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19HN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER